UMÓWIENIE TERMINU BADANIA
W celu umówienia terminu badania diagnostycznego opiekun prawny lub pełnoletni uczeń może skontaktować się osobiście lub telefonicznie (tel. 91 433 30 12) z sekretariatem.
W trakcie rejestracji konieczne będzie podanie: imienia i nazwiska dziecka, numeru szkoły i klasy, numeru telefonu do kontaktu oraz ogólne nakreślenie rodzaju zgłaszanego problemu.
PRZED BADANIEM
Warto porozmawiać z dzieckiem wcześniej i pozytywnie nastawić je do spotkania w Poradni. W tym celu lepiej unikać określeń typu „badanie” czy „wizyta” oraz innych porównań do wizyty u lekarza. Warto przekonać dziecko, że spotkanie ma określić jego mocne strony, ale także obszary, w którym można będzie mu pomóc. Poinformowanie o celu badania, jego terminie i przybliżonym czasie trwania (od 2 do 3 godzin) sprzyja zwiększaniu poczucia bezpieczeństwa w trakcie i motywacji do wykonywania zadań.
W DNIU BADANIA
Na badanie dziecko przychodzi z rodzicem lub opiekunem prawnym (nie dotyczy to pełnoletnich uczniów)*. Konieczne jest by było zdrowe, wypoczęte, najedzone, co sprzyja właściwej koncentracji i chęci do podejmowania aktywności. Jeśli nosi okulary lub aparat słuchowy, powinno mieć je ze sobą. Po zgłoszeniu obecności dziecka w sekretariacie, zostaje ono wraz z rodzicem skierowane do odpowiedniego gabinetu. Wizyta obejmuje wywiad z rodzicem, badanie dziecka w kierunku zgłaszanego problemu oraz przekazanie informacji postdiagnostycznej rodzicowi. Najlepiej jest przynieść ze sobą opinię o dziecku ze szkoły lub od innych specjalistów, ostatnie świadectwo, zeszyty, ewentualnie dokumentację medyczną. Konieczny będzie numer PESEL. Podczas badania rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do pozostania na terenie poradni.
*Procedura ewentualnego samodzielnego powrotu dzieci z poradni
- Uczeń do 18 r. ż. powinien przyjść do poradni z rodzicem lub opiekunem prawnym.
- W wyjątkowych przypadkach po wcześniejszym ustaleniu z pracownikiem poradni, uczeń może przyjść sam, jednak z pisemną zgodą na samodzielny powrót od rodzica lub opiekuna prawnego (druk do pobrania: zgoda na powrót (doc), zgoda na powrót (pdf)).
- Samodzielny powrót ucznia po zajęciach w poradni możliwy jest po ukończeniu przez niego 10 r. ż. wyłącznie za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.